Stanje sigurnosti cestovnog prometa u polugodištu 2017. - savjeti sudionicima

Kako bi se nadalje izbjeglo događanje prometnih nesreća s najtežim posljedicama odnosno kako bi se do kraja godine zadržalo postojeće stanje sigurnosti, a uzimajući u obzir velik broj događanja tijekom ljetnih mjeseci, sve sudionike u prometu pozivamo na povećan oprez i međusobno uvažavanje.

Foto: Ilustracija

Tijekom šest mjeseci 2017. godine na području Policijske uprave koprivničko - križevačke zabilježeno je 259 prometnih nesreća, od čega 5 prometnih nesreća s poginulim osobama, 99 prometnih nesreća s ozlijeđenim osobama i 155 prometnih nesreća s materijalnom štetom. U ovim prometnim nesrećama sudjelovale su 553 osobe, a stradalo je 128  osoba. Smrtno je stradalo šest osoba, 20 osoba je teško ozlijeđeno, dok su 102 osobe lakše ozlijeđene.

U odnosu na prvih šest mjeseci 2016. g., ukupan broj prometnih nesreća smanjen je za 20 nesreća ili 7 posto, a broj stradalih osoba je smanjen za 53 osobe ili 29 %.

Najčešći uzrok događanja prometnih nesreća bila je brzina, koja je bila uzrok događanja 66 prometnih nesreća (25 posto). Osim brzina nesreće su bile češće i radi oduzimanja prednosti prolaska.

Mladi vozači motornih vozila izazvali su 18 posto nesreća (46 prometnih nesreća), u kojima je stradalo 17 osoba – pet osoba je teško i 12 osoba lakše ozlijeđeno. U nesrećama su sudjelovala 62 mlada vozača, od kojih je stradalo njih 15 - smrtno je stradao jedan mladi vozač, četiri su teško i 10 lakše ozlijeđeno.

Kako bi se nadalje izbjeglo događanje prometnih nesreća s najtežim posljedicama odnosno kako bi se do kraja godine zadržalo postojeće stanje sigurnosti, a uzimajući u obzir velik broj događanja tijekom ljetnih mjeseci, sve sudionike u prometu pozivamo na povećan oprez i međusobno uvažavanje.

Visoke temperature koje nas očekuju tijekom ljeta pridonijeti će agresivnijem ponašanju svih sudionika u prometu, te time doprinositi događanju konfliktnih situacija. Uslijed visokih temperatura vozači osjećaju povećan umor, te  zdravstvene smetnje u vidu glavobolja, vrtoglavica i slabosti, a što negativno utječe na njihove vozačke sposobnosti. Posebno su ugroženi djeca, trudnice, starije osobe i kronični bolesnici.

Visoke temperature u kombinaciji s većom gustoćom prometa kod vozača mogu prouzročiti nervozu i navesti ih da poduzimaju riskantne poteze kao što su upravljanje vozilom velikim brzinama, pretjecanje kolone vozila, obilaženje vozila zaustavljenog radi propuštanja pješaka, ulijetanje u „škare“, iznenadno kočenje i drugo, a čime, osim sebe i osoba u svom vozilu, ugrožavaju i sve ostale sudionike u prometu.

Vrućine navode vozače, ali i ostale kategorije sudionika u prometu, na konzumaciju hladnih alkoholnih pića. Upozoravamo vozače da ne konzumiraju alkoholna pića, jer alkohol u suradnji s visokim temperaturama izaziva pospanost i pridonosi smanjenju usredotočenosti vozača na vožnju uslijed čega izostaje pravovremeno uočavanje opasnosti, produžuje se vrijeme reagiranja i ne donosi pravilna reakcija na iznenadnu pojavu na kolniku.

Učestala je pojava tijekom ljetnih mjeseci da vozači mopeda upravljaju svojim vozilima i pri tom prevoze zaštitne kacige na upravljačima čime povećavaju mogućnost težeg ozljeđivanja. Također je uočeno da vozači mopeda i motocikala za vrijeme ljetnih mjeseci ne koriste motociklistička odijela već da upravljaju u laganoj ljetnoj odjeći (majice kratkih rukava, kratke hlače) pa čak i u ljetnoj obući (natikače) koja je neprimjerena. U slučaju pada ovako obučeni vozači mopeda i motocikala zadobiti će više povreda od onih vozača koji su koristili zaštitnu motorističku opremu.

Na sve vozače apeliramo da upravljaju onim kategorijama vozila za koje posjeduju valjanu vozačku dozvolu, te da vozila kojima upravljaju budu tehnički ispravna, registrirana i osigurana.

Vozačima savjetujemo da prometuju u jutarnjim i večernjim satima kada su temperature niže odnosno da se izbjegava upravljanje vozilima za vrijeme najvećih temperatura sredinom dana, te da ukoliko idu na dulje relacije, npr. na ljetovanje, da češće prave pauze u vožnji i prate stanje na prometnicama kako bi mogli izbjeći gužve na pojedinim dionicama autocesta. Prije polaska na put, vozačima savjetujemo da provjere tehničku ispravnost vozila, te da tijekom puta vode računa o količini ulja i vode potrebnim za optimalno funkcioniranje vozila. Svim vozačima savjetujemo korištenje sunčanih naočala, da u vozilu imaju zalihe vode i drugih nealkoholnih pića kako bi se izbjegla dehidracija i toplinski udar. Vozačima savjetujemo da u parkiranim vozilima ne ostavljaju djecu, starije osobe ili životinje.

Posebno ističemo nužnost poštivanja ograničenja brzina kretanja izraženih prometnim propisima i prometnim znakovima, ali i važnost smanjenja brzine odnosno prilagodbe brzine kretanja vozila u slučaju veće frekvencije vozila na cestama, povećanog broja vozač bicikala i pješaka na cestama, u zoni javnih okupljanja, približavanja opasnim zavojima, prijevojima i raskrižjima, te posebice iznenadnim kišnim pljuskovima uslijed kojih su kolnici mokri i klizavi.

Podsjećamo da mogućnost događanja prometne nesreće progresivno raste povećanjem koncentracije alkohola u organizmu vozača. Mogućnost događanja prometne nesreće pri koncentraciji od 0,5 promila alkohola u krvi vozača dva puta je veća nego kod trijeznog vozača. Pri koncentraciji od 0,8 promila rizik je 10 puta veći, a kod 1,2 promila 35 puta veći.

Osobama koje su konzumirale alkoholna pića ne savjetujemo da upravljaju motornim vozilima već da koriste usluge taksi vozila i javnog prijevoza, da zamole osobu koja posjeduje valjanu vozačku dozvolu da upravlja vozilom ili da vozilo ostave pravilno parkirano na parkiralištu i nogostupom se pješice upute kući. Mladima, ali i svima ostalima koji će u društvu izaći, savjetujemo da međusobno odrede dogovornog vozača – osobu koja posjeduje valjanu vozačku dozvolu i koja tijekom izlaska ne konzumira alkoholna pića poradi toga što upravlja vozilom.

Za poseban oprez molimo mlade vozače, te ih podsjećamo da je njima dopuštena koncentracija alkohola u organizmu od 0,00 promila, te da im je brzina kretanja na autocestama ograničena na najviše 120 kilometara na sat, a na cesti namijenjenoj za promet motornih vozila na 100 kilometara na sat.

Sve vozače, a posebice mlade vozače i vozače starije životne dobi, molimo da prilikom uključivanja u promet, obilaženja, pretjecanja, vožnje unatrag i skretanja vode računa, kako o svojoj, tako i o sigurnosti ostalih sudionika u prometu. Napominjemo, da su vozači prilikom skretanja dužni uključiti odgovarajuće pokazivače smjera, a prilikom vožnje unazad dužni su uključiti sva četiri pokazivača smjera.

Sve sudionike u prometu molimo da postupaju sukladno značenju prometnih znakova kojima se regulira prednost prolaska na raskrižjima i svjetala semafora, a vozače da se s povećanom pozornošću približavaju obilježenih pješačkim prijelazima kako bi se mogli pravovremeno zaustaviti i propustiti pješake.

Vozače motocikala i mopeda, kao i putnike koje prevoze, podsjećamo na obavezno korištenje homologiranih zaštitnih kaciga, ali i na njihovo pravilno učvršćivanje. Vozačima motocikala savjetujemo da izbjegavaju pretjecanja na nepreglednim mjestima i ulijetanja u „škare“.

Bicikliste i pješake podsjećamo na obavezno korištenje postojećih biciklističkih staza i nogostupa, te dodatno obilježavanje tijekom noćnih sati u vidu reflektirajuće odjeće, prsluka ili materijala kako bi bili što vidljiviji. Ujedno ih molimo, da prije nego što prijeđu ceste, zastanu i uvjere se da istu mogu sa sigurnošću prijeći.

Zasebno apeliramo na roditelje da ne dozvole svojoj djeci igru na kolniku, te maloljetnicima upravljanje kategorijama vozilima za koje ne posjeduju vozačke dozvole. Ujedno podsjećamo roditelje da djeca tijekom prijevoza u motornim vozilima moraju biti adekvatno smještena u odgovarajuće autosjedalice i vezana sigurnosnim pojasom.

Vozače i putnike u motornim vozilima podsjećamo na obavezno korištenje sigurnosnog pojasa. Sve vozače molimo da tijekom upravljanja vozilima ni na koji način ne koriste mobitele, kako ne bi sebe ali i druge doveli u opasnosti.



Stranica