"Zdrav za 5" - edukativno predavanje

U petak, 1. i utorak, 5. prosinca, u Područnoj školi Kunovec i Osnovnoj školi Virje policijski službenici za prevenciju održali su edukativna predavanja učenicima osmih razreda, u sklopu projekta „Zdrav za 5“. Predavanja na temu „Štetne posljedice i kaznenopravni aspekti zlouporabe alkohola“ održana su u sklopu Komponente I projekta „Zdrav za 5“, a edukacije su održane u mjesecu borbe protiv ovisnosti. 

 

Foto: Pu koprivničko-križevačka

U petak, 1. i utorak, 5. prosinca, u Područnoj školi Kunovec i Osnovnoj školi Virje policijski službenici za prevenciju održali su edukativna predavanja učenicima osmih razreda, u sklopu projekta „Zdrav za 5“. Predavanja na temu „Štetne posljedice i kaznenopravni aspekti zlouporabe alkohola“ održana su u sklopu Komponente I projekta „Zdrav za 5“, a edukacije su održane u mjesecu borbe protiv ovisnosti. 

Edukacija u Kunovcu, održana je s djelatnicom Gradskog društva crvenog križa Koprivnica, koja je djeci pokazala „pijane naočale“, objasnila na koji način funkcioniraju te kako mogu steći realnu percepciju ponašanja, rezolutnosti, kada su pod utjecajem alkohola. Crveni križ ima nekoliko naočala, koje su napravljene po promilima (kakvo je vidno polje ). Policijski službenici su učenicima predstavili projekt „Zdrav za pet“, a koji se odnosi na prevenciju ovisnosti i zlouporabe droga, alkohola i igara na sreću, te očuvanje i zaštitu okoliša, dakle , samim tematskim okvirom istog. 

Nakon prikazanih rezultata anonimnog anketiranja učenika osmih razreda prezentirana je problematika zlouporabe alkohola kroz primjere iz medija. Kroz primjere iz policijske prakse, predočene su posljedice i kaznenopravni aspekti zlouporabe alkohola kod počinjenja prekršaja i kaznenih djela: uništavanje imovine, narušavanje javnog reda i mira, nasilničko ponašanje u obitelji, posljedice prilikom sudjelovanja u prometu na cestama. Na primjeru činjenja prekršaja narušavanja javnog reda i mira od strane 15 – godišnjaka pod utjecajem alkohola, istima se nastojao približiti postupak policije i suda u takovim predmetima. Naglasak je dat na posljedice koje nosi takav čin, odnosno kako to utječe na budućnost tog djeteta. 

Učenici su educirani o tome koliko su štetne i razorne posljedice prekomjerne konzumacije alkoholnih pića , odnosno stvorena ovisnost, u obiteljima, kada se javlja nasilje, ekonomski problemi, te činjenica da djeca pate, budu žrtve nasilja i da je potrebno reagirati ukoliko saznamo za takve primjere. Općenito, učenici su upućeni da je alkohol vrlo štetan po zdravlje, kako fizičko tako i mentalno, ukoliko se prekomjerno i dulje vrijeme uzima, te da je osobna odluka da li će isti probati i nastaviti piti. Na učenike se apeliralo da vode računa o sebi, jedni o drugima, da ne sudjeluju u prometu ukoliko su pod utjecajem alkohola, te da se ne voze u prijevoznim sredstvima s osobama koje su pile, kao i da pomognu prijateljima, kolegama, ukoliko su previše popili. 

Na kraju edukacije, učenicima je održano kratko predavanje o štetnosti konzumacije opojnih droga, s posebnim naglaskom na sintetičke droge, sa novim pojavnim oblicima, lako dostupne u vidu sprejeva, osvježivača, materija koje se poput nikotina unose u organizam. Iste su vrlo opasne, razorne po organizam nakon samo jedne konzumacije, ostavljaju posljedice po zdravlje na cijeli organizam. Pokazan je primjer iz prakse, kada je nedavno, mlada osoba, sportaš, dijete koje nikada nije iskazivalo asocijalno ponašanje, probao sintetičku drogu i preminuo. Na učenike se apeliralo da ne dolaze u doticaj s opojnim drogama bilo koje vrste, da se obrate policiji ukoliko im netko iste nudi, te da imaju na umu koliko je opasno uopće konzumirati, a posljedice po organizam biti će im naknadno objašnjene od strane stručnih osoba.   



Stranica