Javni vatrometi
Izvođenje javnih vatrometa definirano je Zakonom o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja (NN 70/17, 141/20, 144/22) i Pravilnikom o izvođenju javnog vatrometa (74/22). Prema Pravilniku javni vatromet je korištenje pirotehničkih sredstava pri čemu se stvara zvučni i/ili svjetlosni efekt, a može se koristiti između ostalog i za scenske efekte te efekte na filmu.
Za izvođenje javnih vatrometa pravne osobe i obrtnici moraju imati odobrenje MUP-a (članak 73. stav 2.). Javni vatrometi mogu se izvoditi tijekom cijele godine, ali je za svaki potrebno odobrenje za mjesto i vrijeme izvođenja od Službe civilne zaštite, Odjela inspekcije, nadležne prema mjestu u kojemu se namjerava izvoditi, a izdaje se na zahtjev izvođača javnog vatrometa (članak 73. Zakona i članak 8. Pravilnika). Svi djelatnici pravne osobe ili obrta koji pripremaju i izvode vatromet moraju proći obuku o rukovanju eksplozivnim tvarima i o tome položiti ispit.
Za svaki vatromet mora se načiniti plan izvođenja vatrometa i odrediti ovlaštena osoba koja je odgovorna za sve radnje vezane za izvođenje vatrometa i ima dozvolu za izvođenje javnih vatrometa. Isto tako, potrebno je odrediti sigurnosni pojas u kojemu ne smije biti gledatelja i građevina koje bi mogle biti ugrožene krutim i gorućim dijelovima i plinovima koji nastaju pri aktiviranju i eksploziji pirotehničkih sredstava.
Za određivanje sigurnosnog pojasa mora se uzeti u obzir sljedeće (članak 6. Pravilnika):
Za određivanje sigurnosnog pojasa uzima se u obzir:
- uputa proizvođača o načinu uporabe pirotehničkog sredstva
- moguća nepravilna djelovanja pirotehničkog sredstva (eksplozija u cijevi za lansiranje, prerano ili prekasno aktiviranje, pad neeksplodiranog pirotehničkog sredstva na tlo i slično)
- brzina i smjer vjetra (zbog utjecaja na putanju pirotehničkog sredstva javni vatromet se ne smije izvoditi ukoliko je brzina vjetra veća od 40 km/h, mjereno 2 m iznad tla na mjestu ispaljivanja)
- kut ispaljivanja
- odmak zbog Magnusovog efekta
- vrsta, promjer, masa pirotehničkog proizvoda i eksplozivne smjese, oblik i druge karakteristike koje određuju domet, visinu leta i polje djelovanja pirotehničkog sredstva.
Sigurnosni pojas dobije se tako da se svaki milimetar najvećeg promjera pirotehničkog sredstva pomnoži s 0,5 metara (ako je serijsko povezivanje pirotehničkih sredstava onda se promjer množi sa 0,6 metara) čemu se doda Magnusov efekt. Magnusov efekt je odstupanje od idealne krivulje leta koje nastaje zbog rotacije, a dobije se tako da se unutarnji promjer cijevi pomnoži sa 3,8.
Javni vatrometi ne smiju se izvoditi u područjima aerodroma, u blizini bolnica, staračkih domova, auto cesta, dalekovoda, naftovoda i plinovod, transformatorskih stanica, građevina s lako zapaljivim tvarima. Vatrometi se ne smiju izvoditi ni kod domova zdravlja, škola, vrtića i crkava kada se u njima obavlja rad osim kad daju pisani pristanak za to (članak 3. Pravilnika).
Glasno pucanje
Za izvođenje glasnog pucanja pravne osobe i obrtnici moraju imati odobrenje MUP-a (članak 75.). Za svako glasno pucanje potrebno je odobrenje za mjesto i vrijeme izvođenja od Službe civilne zaštite, Odjela inspekcije nadležne prema mjestu u kojemu se namjerava izvoditi. Svi djelatnici pravne osobe ili obrta koji izvode glasno pucanje moraju proći obuku o rukovanju eksplozivnim tvarima i o tome položiti ispit. Glasno pucanje smije se ne izvoditi prema publici.
Pravna osoba ili obrtnik mora imati propisano skladište ili adekvatan ormar koji se zaključava i pričvršćen je za pod ili zid prostorije koja se zaključava.
Prekršajne odredbe koje se odnose na izvođenje javnih vatrometa i glasnog pucanja:
Članak 87.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 6630,00 do 10.610,00 eura kaznit će se za prekršaj pravna osoba ili fizička osoba - obrtnik ako:
- izvodi javni vatromet bez odobrenja Ministarstva (članak 73. stavak 2.)
- izvodi glasno pucanje uz uporabu eksplozivnih tvari bez odobrenja Ministarstva (članak 75. stavak 1.)
Novčanom kaznom u iznosu od
660,00 do 1320,00 eura za prekršaje iz stavka 1. ovog članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi, kao i osoba odgovorna za djelatnost obavljanjem koje je počinjen prekršaj.
Novčanom kaznom u iznosu od
1320,00 do 3980,00 eura za prekršaje iz stavka 1. ovog članka kaznit će se udruga.
Novčanom kaznom u iznosu od
390,00 do 660,00 eura za prekršaje iz stavka 1. ovog članka kaznit će se i odgovorna osoba u udruzi.
Članak 88.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od
2650,00 do 6630,00 eura kaznit će se za prekršaj pravna osoba ili fizička osoba - obrtnik ako:
- dozvoli da eksplozivnim tvarima rukuju osobe koje nisu stručno i zdravstveno osposobljene za obavljanje tih poslova (članak 5. stavak 1.)
- izvodi vatromete za scenske efekte eksplozivnim tvarima koje nisu odobrene (članak 74. stavak 8.)
Za prekršaje iz stavka 1. ovog članka kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od
390,00 do 790,00 eura i odgovorna osoba u pravnoj osobi, kao i osoba odgovorna za djelatnost obavljanjem koje je počinjen prekršaj.
Novčanom kaznom u iznosu od
920,00 do 2650,00 eura za prekršaje iz stavka 1. ovog članka kaznit će se udruga.
Novčanom kaznom u iznosu od
130,00 do 390,00 eura za prekršaje iz stavka 1. ovog članka kaznit će se i odgovorna osoba u udruzi.
Članak 89.
(1) Novčanom kaznom u iznosu
1320,00 do 3980,00 eura kaznit će se za prekršaj pravna osoba, udruga ili fizička osoba - obrtnik ako:
- Ministarstvo ne izvijesti u roku od osam dana od nastanka promjena uvjeta na temelju kojih je ishođeno rješenje o dozvoli za izvođenje javnih vatrometa (članak 74. stavak 9.)
- Ministarstvo ne izvijesti u roku od osam dana od nastanka promjena uvjeta na temelju kojih je ishođeno odobrenje za izvođenje glasnog pucanja (članak 75. stavak 9.)
- izvodi glasno pucanje, a glasno pucanje obavlja više izvršitelja koji nisu osposobljeni za rukovanje eksplozivnim tvarima prema aktu pravne osobe, obrta ili udruge koja ima odobrenje za izvođenje glasnog pucanja (članak 77. stavak 1.)
Za prekršaje iz stavka 1. ovog članka kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od
260,00 do 530,00 eura i odgovorna osoba u pravnoj osobi, kao i odgovorna osoba odgovorna za djelatnost obavljanjem koje je počinjen prekršaj.
Novčanom kaznom u iznosu od
390,00 do 1320,00 eura za prekršaje iz stavka 1. ovog članka kaznit će se udruga.
Novčanom kaznom u iznosu od
60,00 do 190,00 eura za prekršaje iz stavka 1. ovog članka kaznit će se i odgovorna osoba u udruzi.
Članak 90.
Novčanom kaznom u iznosu od
660,00 do 1990,00 eura kaznit će se za prekršaj fizička osoba ako:
- je mlađa od 18 godina, a uporabljuje pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3 (članak 62. stavak 4.)
- uporabljuje pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3, a mlađa je od 18 godina ili je starija od 18 godina i uporabljuje pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3 u razdoblju od 2. siječnja do 26. prosinca (članak 62. stavak 4.)
- u zatvorenim prostorima ili na prostoru gdje se okuplja veći broj građana koristi dozvoljena pirotehnička sredstva, osim pirotehničkih sredstava kategorije F1 (članak 62. stavak 5.)
- nabavlja, posjeduje ili uporabljuje petarde i/ili redenike kategorije F2 i F3 te pirotehnička sredstva kategorije F4, P1, P2, T1 i T2 za osobne potrebe (članak 62. stavak 6.)
- izvodi javne vatromete ili glasno pucanje ili neovlašteno osnuje civilno strelište (članak 73. stavak 1., članak 75. stavak 1. i članak 78. stavak 1.)
Članak 91.
Novčanom kaznom u iznosu od
130,00 do 1060,00 eura kaznit će se za prekršaj fizička osoba ako
- za osobne potrebe unosi u Republiku Hrvatsku, u razdoblju od 15. prosinca do 1. siječnja, više od 2 kg neto pirotehničke smjese pirotehničkih sredstava (članak 56. stavak 6.)
- posjeduje više od 2 kg neto pirotehničkih sredstava kategorije F1 i/ili F2 i/ili F3 (članak 62. stavak 8.)
- izvodi glasno pucanje za potrebe pravne osobe, obrta ili udruge, a nije pod nadzorom osobe odgovorne za uporabu eksplozivnih tvari pri izvođenju glasnog pucanja (članak 75. stavak 6.)
-
Članak 92.
Novčanom kaznom u iznosu od 130,00 do 390,00 eura kaznit će se zakonski zastupnik djeteta mlađeg od 14 godina koje je uporabilo pirotehnička sredstva.