Najava akcije nadzora prometovanja biciklista

U srijedu, 7. studenoga, Postaja prometne policije Koprivnica provoditi će akciju nadzora vozača bicikala. Cilj akcije je smanjenje stradavanja vozača bicikla u prometu, te povećanje razine sigurnosti svih sudionika u prometu.

Foto: Ilustracija

U srijedu, 7. studenoga, Postaja prometne policije Koprivnica provoditi će akciju nadzora vozača bicikala. Cilj akcije je smanjenje stradavanja vozača bicikla u prometu, te povećanje razine sigurnosti svih sudionika u prometu.

Obzirom na povoljne vremenske uvjeta velik broj biciklista svakodnevno sudjeluje u prometu, te često sudjeluje u prometnim nesrećama ili čini prometne prekršaje koji utječu na sigurnost svih sudionika u prometu.

Tijekom akcije policijski službenici  posebnu pozornost posvetit će  najčešćim prekršajima koje čine vozači bicikla, a to su prekršaji vožnje po nogostupu, nekorištenje biciklističkih staza ili traka, kretanja u nedopuštenom smjeru, nekorištenja ispravnih i propisanih uređaja i opreme, nekorištenja svjetala tijekom noći ili u uvjetima smanjene vidljivosti, vožnja pod utjecajem alkohola i drugi.

U sklopu akcije provest će se i dvije edukacije u Srednjoj školi Koprivnica na temu sigurnog kretanja biciklista u prometu.

 

Dobro je podsjetiti

Biciklisti – oprezno u prometu

Biciklom se obavezno i uvijek treba kretati izgrađenim i obilježenim biciklističkim stazama, pješačko-biciklističkim stazama i biciklističkim trakama. Ukoliko se biciklista kreće prometnicom bez staza ili traka za kretanje biciklista, potrebno je kretati se što bliže desnom rubu kolnika u smjeru kretanja.

Dijete do 14.  ne smije samostalno upravljati biciklom na cesti. Iznimno može, ukoliko ga prati osoba koja je starija od 16. g. ili je nakon navršenih 9.g. prošlo program osposobljavanja za samostalno sudjelovanje u prometu biciklom i ima za to izdanu potvrdu. Djeca do 16.g. starosti obavezna su za vrijeme vožnje biciklom nositi zaštitnu kacigu.

Cesta se može prijeći na biciklu jedino na obilježenom biciklističkom prijelazu uz prethodnu provjeru da li je to sigurno, dok se bicikl ne smije nikada voziti na obilježenom pješačkom prijelazu prilikom prelaska ceste.

U grupi je potrebno voziti bicikl jedan iza drugoga, u koloni. Ruke moraju uvijek biti na upravljaču bicikla i ne smije se pridržavati za drugog biciklistu ili neko drugo vozilo jer se povećava opasnost od pada i događanja prometnih nesreća.

Prilikom skretanja potrebno se je uvjeriti pogledom iza lijevog odnosno desnog ramena da li se može skrenuti lijevo ili desno. Prije samog skretanja potrebno je dati znak lijevom ili desnom rukom, tako da su ostali vozači upoznati s vašom namjerom skretanja.

Kod skretanja ulijevo prvo se je potrebno prestrojiti uz središnju liniju, ponovno provjeriti da li se može sigurno izvršiti radnja, prateći zamišljeni luk koji povezuje središnju liniju  prometnice na kojoj se biciklista nalazi s desnim rubom prometnice kojom želi nastaviti kretanje, a nakon toga skrenuti u bočnu ulicu.

Prilikom zaustavljanja treba se kretati uz desni rub kolnika i pomicanjem ruke gore – dolje signalizirati ostalim sudionicima u prometu da će se zaustaviti. 


Pisane vijesti