Prevaren prilikom investiranja u kriptovalute - savjeti građanima

Policijski službenici provode kriminalističko istraživanje

Foto: Ilustracija

Prijevara
 
Unazad više mjeseci 64-godišnjak je na račune dvije tvrtke uplaćivao različite novčane iznose od ukupno 8200 eura za kupnju kriptovaluta te je naknadno shvatio da je prevaren jer mu više nitko od kontakata nije odgovarao na pozive i poruke niti mu je vraćen novac.

Policijski službenici provode kriminalističko istraživanje.   

Savjeti građanima prilikom investiranja u kriptovalute

Upozoravamo građane da budu oprezni, kako ne bi postali žrtve investicijskih prijevara. Osim što je samo ulaganje u kriptovalute rizično, postoji opasnost da ćete naići na počinitelje koji će vas pokušati prevariti ili ćete postati žrtve hakerskog napada. Budite sumnjičavi, dobro se informirajte i potražite nepristrani financijski savjet prije nego što nekom date bankovne podatke ili uložite novac.

Kako bi izbjegli takve prijevare, prije svega je potrebno biti sumnjičav prema svim ponudama koje nude nerealno visoke prinose u vrlo kratkom razdoblju – to je prvi i najočigledniji znak da se radi o prijevarnim namjerama.
 
Tijekom komunikacije nikome se ne bi smjeli dostavljati povjerljivi osobni podaci, fotografije osobnih isprava, bankovnih kartica, kao ni slati jednokratne zaporke aplikacija Internet bankarstva ni druge podatke za autorizaciju bankovnih transakcija.
 
ŠTO MOŽETE UČINITI?
 
  • Uvijek tražite financijski savjet prije nego što date novac ili uložite sredstva
  • Odbijte nenajavljene pozive o mogućnostima ulaganja
  • Budite sumnjičavi prema ponudama koje obećavaju sigurnu investiciju, zajamčene povrate i veliku dobit
  • Čuvajte se budućih prijevara. Ako ste jednom uložili u prijevaru, prevaranti će vas vjerojatno ponovno ciljati ili prodati vaše podatke drugim prevarantima
  • Obratite se policiji ako vam je nešto sumnjivo.

 

Pisane vijesti | Kaznena djela i zakon