Foto: Ilustracija
Dolaskom toplijeg vremena u prometu na cestama sudjeluje sve više mopeda i motocikala te se povećava broj prometnih nesreća u kojima sudjeluju.
Vozači mopeda i motocikala dužni su se pridržavati zakonskih obaveza koje utječu na njihovu sigurnost u prometu, kao što su pridržavanje ograničenja brzine, tehničke ispravnosti vozila, zabrane vožnje pod utjecajem alkohola ili opojnih sredstava, nošenja zaštitne kacige i dr., no potrebno je spomenuti i nekoliko drugih čimbenika koji utječu na sigurnu vožnju.
Prije početka vožnje mopedom ili motociklom traba očistiti vizir od mrlja i prljavštine te u slučaju ogrebotina zamijeniti ga, jer se vidljivost drastično smanjuje a tenzija kojom se opterećuju oči povećava, te tek tada staviti zaštitnu kacigu na glavu i pravilno je zategnuti. Također poradi sigurnosti potrebno je koristiti zaštitnu opremu: jaknu, hlače, štitnike, čizme i rukavice, a koja može spriječiti teže ozljede prilikom prometnih nesreća. Svrha tih odjevnih predmeta, posebno dizajniranih za potrebe ovih vozača, je sprečavanje težih ozljeda prilikom padova.
Što se tiče samog vozila, prije početka sudjelovanja u prometu mopedima i motociklima potrebno je provjeriti tehničku ispravnost vozila (oštećenja i pritisak u pneumaticima, svjetla, kočnice, brzinomjere i dr.).
Vozači mopeda i motocikla u obvezi su i tijekom ljetnog računanja vremena prilikom sudjelovanja u prometu imati i danju upaljena svjetla na vozilima.
Pozivamo vozače da ne sudjeluju u prometu tehnički neispravnim, neregistriranim i neosiguranim mopedima i motociklima, da poštuju prometne propise i znakove, te da obavezno koriste zaštitne motociklističke kacige koje moraju udovoljavati određenim sigurnosnim zahtjevima, odnosno imati homologacijsko odobrenje. O korisnosti zaštitne kacige govori činjenica da je u šest do sada zabilježenih prometnih nesreća u kojima su sudjelovali ovi vozači, smrtno smatrao vozač koji jedini nije koristio zaštitnu kacigu.
Posebno ističemo opasnost koju donosi prekoračenje najviših dopuštenih brzina kretanja i nepropisnog pretjecanja, odnosno na opasnosti koje nose velika prekoračenja dopuštenih brzina kretanja, pretjecanja kolone vozila i pretjecanja na nepreglednim dijelovima ceste. Prometna nesreća zabilježena u svibnju 2010. godine u Velikoj Mučni, u kojoj su smrtno stradali vozač i putnica na motociklu, dovoljno ukazuje na teške posljedice koje ovakvo nepromišljeno sudjelovanje u prometu donosi.
Kako bi se smanjilo stradavanje vozača mopeda i motocikala i osoba koje prevoze, policijski službenici Policijske uprave koprivničko-križevačke provoditi će u narednom razdoblju pojačani nadzor njihova prometovanja i primjenjivati sve zakonske mjere spram počinitelja prekršaja.