Akcija "Poštujte naše znakove"

Ove godine prvi put će samostalno u prometu sudjelovati 1 139 učenika prvih razreda osnovnih škola. Kako bi se oni zaštitili važno je educirati sve sudionike u prometu, a posebice njihove roditelje, kako bi se mogli prilagoditi novonastaloj situaciji u cestovnom prometu i kako ne bi došlo do stradavanja djece.





Foto: Ilustracija

Ove godine prvi put će samostalno u prometu sudjelovati 1 139 učenika prvih razreda osnovnih škola. Kako bi se oni zaštitili važno je educirati sve sudionike u prometu, a posebice njihove roditelje, kako bi se mogli prilagoditi novonastaloj situaciji u cestovnom prometu i kako ne bi došlo do stradavanja djece.

            STRADAVANJE DJECE U PROMETNIM NESREĆAMA

Tijekom vremenskog razdoblja od 1. siječnja do 31. srpnja 2011. godine, na prometnicama PU Koprivničko-križevačke zabilježena je 521 prometna nesreća, od čega devet nesreća s poginulim osobama (2 %)  i 200 nesreća s povrijeđenim osobama (39 %). U ovim nesrećama sudjelovao je 1181 sudionik, od kojih je 10 sudionika smrtno stradalo, 57 sudionika je teže povrijeđeno, dok je 213 sudionika lakše ozlijeđeno.

Analizirajući dobnu strukturu sudionika u prometnim nesrećama, na području PU Koprivničko-križevačke u gore navedenim nesrećama sudjelovalo je 70 djece (do 14. godine života).
                                           
Djeca su sudjelovala u 55 prometnih nesreća od čega u dvije nesreće s poginulim osobama i u 28 nesreća s povrijeđenim osobama. U ovim nesrećama teško je povrijeđeno jedno dijete, a lakše je povrijeđeno 17 –  djece.

Analizirajući podatke o svojstvu sudionika, utvrđeno je da su djeca u prometnim nesrećama  sudjelovala kao vozači bicikla (5), pješaci (4), te kao putnici u vozilima (61).

Najčešće vrste prometnih nesreća u kojima su sudjelovala djeca bili su sudar vozila prilikom vožnje u slijedu (12), bočni sudar (12) i sudar vozila iz suprotnih smjerova (11).
Najčešće greške uslijed kojih je došlo do ovih nesreća su neprimjerena brzina (12), vožnja na nedovoljnoj udaljenosti (10) i nepoštivanje prednosti prolaska (9).

Nesreće su bile češće ponedjeljkom od 11 do 12 sati, četvrtkom od 17 do 18 sati, te petkom od 12 do 14  i od 17 do 19 sati. Po učestalosti se ne ističe niti jedna lokacija.

Tijekom vremenskog razdoblja od 1. rujna do 15. listopada 2010. godine, u vremenu početka školske godine i prilagodbe djece na odlazak i dolazak iz škole, na prometnicama PU koprivničko-križevačke zabilježeno je 90 prometnih nesreća. Od ovog broja prometnih nesreća, zabilježena je jedna prometna nesreća s poginulim osobama, 39 prometnih nesreća s povrijeđenim osobama i 50 prometnih  nesreća s materijalnom štetom. U  prometnim nesrećama tijekom navedenog perioda sudjelovala je 221 osoba, od kojih je jedna osoba smrtno stradala, sedam osoba je zadobilo teške tjelesne povrede, dok je 38 osoba lake povrijeđeno.

Analizirajući dobnu strukturu sudionika u prometnim nesrećama, na području PU Koprivničko-križevačke u gore navedenim nesrećama sudjelovalo je 12 djece.           

Djeca su sudjelovala u 10 prometnih nesreća, od čega u osam nesreća s povrijeđenim osobama i dvije nesreće s materijalnom štetom. U ovim nesrećama lakše tjelesne povrede zadobila su četiri djeteta.

Analizirajući podatke o svojstvu sudionika, utvrđeno je da su djeca u prometnim nesrećama  sudjelovala kao putnici u osobnim vozilima (9), vozači bicikala (2), te pješaci (1).

Vrste prometnih nesreća u kojima su sudjelovala djeca bile su bočni sudar (3), sudar prilikom vožnje u slijedu (2), nalet na biciklistu (3), nalet na pješaka (1) i sudar vozila iz suprotnih smjerova (1).

Okolnosti koje su dovele do ovih prometnih nesreća bile su oduzimanje prednosti prolaska (5), neprilagođena brzina (2), nepropisna brzina (1), vožnja na nedovoljnoj udaljenosti (1) i nepropisno okretanje (1).

Djeca nisu prouzročila niti jednu prometnu nesreću.

U rečenom razdoblju nisu zabilježene prometne nesreće u zonama škola i dječjih vrtića.


PREVENTIVNA AKCIJA “POŠTUJTE NAŠE ZNAKOVE”

Početkom mjeseca rujna, usporedo s početkom školske godine, oko 1 100  djece po prvi puta će samostalno sudjelovati u prometu na cestama. Djeca na taj način postaju aktivni sudionici u prometu izloženi svim opasnostima koje cestovni promet nosi sa sobom.

Kako bi se djeca što bolje upoznala s opasnostima cestovnog prometa i educirala o sigurnom sudjelovanju u prometu, te kako bi se njihovo stradavanje smanjilo na minimum, Policijska uprava koprivničko-križevačka, i ove godine, provodi akciju „Poštujte naše znakove“.

U sklopu akcije „Poštujte naše znakove“ policijski službenici će održati edukativna predavanja u svim prvim razredima osnovnih škola na području Koprivničko-križevačke županije. Osim edukacije djece, održati će se i kratka edukativna predavanja roditeljima putem roditeljskih sastanaka u osnovnim školama.

Tijekom rujna policijski službenici, pripadnici jedinica prometne mladeži i školskih prometnih jedinica, vršiti će tjelesnu regulaciju prometa kod ugroženijih osnovnih škola, te i na taj način osigurati sigurnost djece.

Policijski službenici će na prometnicama u zonama škola vršiti pojačan nadzor prometa, a posebno će se nadzirati obveze vozača spram pješaka koji prelaze cestu na obilježenom pješačkom prijelazu, nadzor brzine kretanja vozilima u zonama škola, nadzor prijevoza djece, te nadzor zaustavljanja i parkiranja vozila u zonama škola.

 

SAVJETI  DJECI ZA SIGURNO SUDJELOVANJE U PROMETU:

  • uvijek koristite nogostupe odnosno pješačko-biciklističke staze,
  • ako nema nogostupa krećite se uz lijevi rub kolnika, kako bi mogli vidjeti vozila koje vam dolaze u susret i po potrebi se mogli maknuti s kolnika,
  • cestu uvijek prelazite na obilježenim pješačkim prijelazima,
  • prije prelaska ceste uvjerite se da je možete sigurno prijeći – pogledajte lijevo-desno-lijevo,
  • cestu prijeđite tek kada se vozači automobila zaustave ispred „zebre“ i propuste vas,
  • ako nema „zebre“, cestu prelazite na mjestu koje je osvijetljeno,
  • nemojte se igrati na cesti,
  • postupajte sukladno značenju upaljenog svjetla na semaforu (crveno – stani, zeleno – kreni),
  • nemojte istrčavati na cestu između parkiranih vozila,
  • postupajte po znakovima policijskih službenika, pripadnika jednica prometne mladeži i školskih prometnih jedinica,
  • biciklom možete dolaziti u školu samo u pratnji osobe starije od 16 godina i sa zaštitnom biciklističkom kacigom na glavi,
  • prilikom vožnje automobilima uvijek koristite sigurnosni pojas,
  • noću i u vrijeme smanjene vidljivosti budite označeni reflektirajućom materijom (dijelovi odjeće koji reflektiraju svjetlost, dijelovi školske torbe koji reflektiraju svjetlost, reflektirajuće marame, prsluci i dr.). 


SAVJETI  RODITELJIMA ZA SIGURNO SUDJELOVANJE NJIHOVE DJECE U PROMETU:

  • Sami odaberite najsigurniji, ne nužno i najkraći, put od kuće do škole i uvježbavajte s djetetom sigurno kretanje,
  • Pazite kako se ponašate u prometu, jer djeca oponašaju vaše postupke – zato poštujte prometne propise i sigurnosna pravila!
  • Ukoliko djecu vozite u školu, vodite računa da automobila zaustavite tako djeca izlaze iz vozila na onu stranu na kojoj je nogostup.
  • Izbjegavajte dočekivanje djeteta na drugoj strani ceste, zvanje i mahanje, jer bi pri izlasku iz škole moglo neoprezno potrčati prema vama!
  • Ne puštajte djecu mlađu od 14 g. samu na biciklu na prometnice, osim ukoliko su u pratnji vas ili osobe starije od 16. g. Korištenje zaštitne biciklističke kacige je obavezno!
  • Djecu u automobilima prevozite na stražnjim sjedalima uz obvezno korištenje  sigurnosnih pojaseva! Koristite sigurnosni pojas makar vožnja trajala svega nekoliko minuta.


SAVJETI  VOZAČIMA ZA SIGURNO SUDJELOVANJE DJECE U PROMETU:

  • poštujte prometne znakove, propise i pridržavajte se sigurnosnih pravila;
  • slijedite pravilo „pazite – usporite – propustite„ kada se približavate pješačkom prijelazu,
  • pazite na djecu koja hodaju uz cestu, 
  • poštujte ograničenja brzina na 40 km/h u zonama škola,
  • vodite računa na mogućnost istrčavanja djece između parkiranih automobila na cestu, posebno u blizini škola,
  • nemojte parkirati i zaustavljati vozila na nogostupima i pješačko-biciklističkim stazama, jer time smetate pješacima i biciklistima.


Stranica