Izmjene i dopune Zakona o oružju

u Narodnim novinama broj 59 (od 28. svibnja 2012. godine) objavljen Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o oružju koji je u primjeni od 5. lipnja godine, a koji kroz 60 - tak članaka izmjena i dopuna propisuje i određene obveze građana.
 

Tijekom primjene Zakona o oružju koji je na snazi od 1. rujna 2007. godine uočen je značajan napredak u pogledu sigurnosti građana ali su isto tako uočeni i nedostaci koje je bilo nužno ispraviti.

Stoga je u Narodnim novinama broj 59 (od 28. svibnja 2012. godine) objavljen  Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o oružju koji je u primjeni od 5. lipnja  godine, a koji kroz 60 - tak članaka izmjena i dopuna propisuje i određene obveze građana.

Stoga podsjećamo građane na nekoliko najznačajnijih odredbi.

Prijava oružja kategorije C

Građani koji posjeduju zračno oružje čija je kinetička energija 10,5 J ili veća, ili je brzina projektila 200 m/s ili veća i kalibra većeg od 4,5 mm, te oružje s tetivom čija je sila natega veća od 450 N koje se prema odredbama Zakona o oružju smije držati bez odobrenja, dužni su takvo oružje prijaviti policijskoj upravi/postaji u roku od jedne godine od dana stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o oružju, odnosno do 5. lipnja 2013. godine.

Protiv građana koji u propisanom roku ne prijavi rečeno oružje podnijet će se optužni prijedlog sukladno članku 54. stavak 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o oružju, za što je propisana novčana kazna od 5 000 do 15 000 kuna i zaštitna mjera oduzimanja oružja.

Dostava podataka o izabranom liječniku primarne zdravstvene zaštite

Građani koji imaju registrirano oružje dužni su u roku od 180 dana od dana stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o oružju, točnije do 5. prosinca 2012. godine izvijestiti policijsku upravu/policijsku postaju o izabranom liječniku primarne zdravstvene zaštite.

Građani koji imaju registrirano oružje, a promijene izabranog liječnika primarne zdravstvene zaštite, dužni su o toj promjeni u roku od 60 dana izvijestiti policijsku upravu odnosno postaju o nastaloj promjeni.

Građanima koji ne postupe kako je opisano, dakle ne dostave nadležnoj policijskoj upravi/postaji podatak o izabranom liječniku primarne zdravstvene zaštite, odnosno o promjeni izabranog liječnika primarne zdravstvene zaštite, ukinut će se oružni list, a s oružjem će se postupiti sukladno članku 44. stavku 1. Zakona o oružju, odnosno nadležno tijelo će oružje oduzeti u upravnom postupku.

Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za držanje i nošenje oružja

Građani koji imaju registrirano oružje na temelju oružnog lista za držanje ili držanje i nošenje oružja, a nikada nisu obavili zdravstveni pregled za držanje i nošenje oružja, dužni su ga obaviti do 5. lipnja 2013. godine. Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti ne smije biti starije od tri mjeseca. Protiv građana koji ne prilože uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za držanje i nošenje oružja podnosi se optužni prijedlog nadležnom prekršajnom sudu, sukladno članku 55. stavak 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o oružju. Za navedeni prekršaj predviđena je i novčana kazna u iznosu od 3 000 do 15 000 kuna te zaštitna mjera oduzimanja oružja i streljiva. Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za držanje i nošenje oružja izdaje se s rokom važenja od pet godina.

Dragovoljna predaja oružja

Građani koji nedozvoljeno posjeduju oružje kategorije A, B i C dužni su posjedovanje takvog oružja prijaviti najbližoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji radi predaje ili onesposobljavanja.

Protiv osoba koje predaju takvo oružje, neće se pokretati prekršajni niti kazneni postupci ukoliko oružje predaju prije poduzimanja izvidnih radnji policije sukladno Zakonu o prekršajima i započinjanja izvida kaznenih djela te hitnih istražnih radnji sukladno Zakonu o kaznenom postupku, odnosno početka primjene policijskih ovlasti utvrđenih Zakonom o policiji.



Stranica