- Objavljeno: 06.03.2015.
Korištenje dječjih autosjedalica i sigurnosnog pojasa
Posebno ugrožena skupina u prometu su djeca, neovisno da li se nalaze u vozilu kao putnici, vozači bicikala ili pješaci. Jedan dio roditelja zanemaruje činjenicu da djecu koja se u vozilu nalaze kao putnici moraju pravilo smjestiti u autosjedalicu.
Foto: Ilustracija
Posebno ugrožena skupina u prometu su djeca, neovisno da li se nalaze u vozilu kao putnici, vozači bicikala ili pješaci. Jedan dio roditelja zanemaruje činjenicu da djecu koja se u vozilu nalaze kao putnici moraju pravilo smjestiti u autosjedalicu.
Iako se čini da se smještanjem djeteta u autosjedalicu i postavljanjem pojasa „izgubi na vremenu“ posljedice mogu biti daleko pogubnije – od zadobivanja tjelesnih ozljeda, pa do smrtnog stradavanja djeteta. Najlošiji izbor je vožnja bez primjerene zaštite.
Roditelji često naprave pogreške obzirom da autosjedalicu koriste samo na dužim putovanjima, dok dijete na kraćoj relaciji npr. do trgovine ili vrtića, ne vežu za to predviđenim pojasom u autosjedalici. Uvijek kad prevozite djecu imajte na umu da se prometne nesreće ne događaju nekom drugom, već se mogu dogoditi u svakom trenutku baš Vama, stoga koristite autosjedalice jer one spašavaju život i smanjuju mogućnost ozbiljnijih ozljeda kod djece.
U nadzoru prometa nerijetko se zatiču vozila u kojima se mala djeca, pa čak i novorođenčad, drže u naručju putnika na stražnjim sjedalima, pa čak i na mjestu suvozača. Pri tome odrasli nemaju na umu činjenicu da se kod sudara pri brzini od svega 25 kilometara na sat djetetova težina znatno povećava, te ruke odrasle osobe nisu dovoljne da zadrže dijete u istom položaju, uslijed čega dolazi do udara dječjeg tijela po unutrašnjosti vozila.
Pravilno korištenje autosjedalice smanjuje rizik pogibije djeteta u prometnoj nesreći, te zadobivanja teških tjelesnih ozljeda i više od 90 posto. Da bi autosjedalica bila pravilno korištena važno je da ona odgovara stupnju tjelesnog razvoja djeteta, da je pravilno pričvršćena i da je dijete pravilno vezano.
Dječje autosjedalice su prilagođene i dizajnirane ovisno o stupnju tjelesnog razvoja djeteta, čime je omogućeno pružanje najbolje zaštite u vozilu u trenutku sudara ili naglog kočenja. Svaka od njih treba imati uputu kojoj tjelesnoj težini djeteta je namijenjena, te se time one dijele u slijedeće grupe:
0 - za djecu do 10 kg
0+ - za djecu do 13 kg
I - za djecu od 9 do 18 kg
II - za djecu od 15 do 25 kg
III - za djecu od 22 do 36 kg
Autosjedalice koje se postavljaju u smjeru koji je suprotan smjeru vožnje sigurnije su za dijete od onih koje se postavljaju u smjeru vožnje. Razlog tome je što su djetetove kosti krhke, nerazvijene i lako lomljive, te u trenutku sudara djetetova glava i vrat trpe veliko opterećenje. Smještanjem djeteta u autosjedalicu u smjer koji je suprotan smjeru vožnje omogućava u slučaju prometne nesreće, da sile sudara koje pritišću glavu, vrat i kralježnicu rasporede po cijeloj dužini naslona i svode ozljede na minimum.
Roditelji često postavljaju pitanje koja grupa autosjedalice je najprimjerenija njihovu djetetu. Pravilo prilikom odabira autosjedalice odnosno prelaska djeteta iz grupe u grupu autosjedalica glasi: „Dijete treba biti u autosjedalici niže grupe sve dok tu nižu grupu ne preraste“.
Apeliramo na sve vozače, odnosno roditelje, da od prvih dana djetetovog života koriste na pravilan način autosjedalicu i da ne ugrožavaju život djeteta. Svojim primjerom pokažite da vam je stalo do vašeg zdravlja i zdravlja vašeg djeteta – koristite sigurnosni pojas i autosjedalicu, uvijek i bez iznimke.
Zbog svih spomenutih razloga, Odsjek za sigurnost cestovnog prometa Policijske uprave koprivničko-križevačke, u listopadu 2014. godine pokrenuo je dvogodišnju preventivnu akciju „Siguran prijevoz djece u vozilima“ u suradnji s udrugom „Roda – roditelji u akciji“, tvrtkom „BeSafe“ i Savjetom za sigurnost prometa na cestama Koprivničko-križevačke županije. U sklopu preventivne akcije provode se edukacije budućih roditelja na tečajevima za trudnice, edukacije roditelja male djece u programu Baby-fitness na bazenima Cerine, edukacije rodilja u rodilištu Opće bolnice „Dr. T. Bardek“ u Koprivnici, radionice u dječjim vrtićima, preventivni pregledi autosjedalica u vozilu i drude aktivnosti.
U slučaju nedoumica oko korištenja sigurnosnog pojasa i autosjedalice, možete se obratiti Odsjeku za sigurnost cestovnog prometa Policijske uprave koprivničko-križevačke, gdje ćete dobiti savjete o njihovu pravilnom korištenju, dok će educirana policijska službenica izvršiti pregled autosjedalice u vozilu.