- Objavljeno: 13.08.2012.
Najava pojačanog nadzora alkoholiziranosti vozača i vozača mopeda, motocikala i bicikala
U prvih sedam mjeseci 2012. godine na području Policijske uprave koprivničko -križevačke zabilježeno je 405 prometnih nesreća, od čega šest nesreća s poginulim osobama, 158 nesreća s ozlijeđenim osobama i 241 nesreća s materijalnom štetom.
Foto: Ilustracija
U prvih sedam mjeseci 2012. godine na području Policijske uprave koprivničko -križevačke zabilježeno je 405 prometnih nesreća, od čega šest nesreća s poginulim osobama, 158 nesreća s ozlijeđenim osobama i 241 nesreća s materijalnom štetom. U ovim nesrećama sudjelovalo je 888 sudionika, od kojih je šest sudionika smrtno stradalo, 40 sudionika je teže ozlijeđeno, dok je 168 sudionika lakše ozlijeđeno.
Od ukupnog broja sudionika, 143 sudionika imala su alkohol u organizmu ili 17 %. Pod utjecajem alkohola bila su 132 vozača (105 vozača osobnih automobila, osam vozača bicikla, osam vozača traktora, pet vozača teretnih automobila, četiri vozača mopeda i dva vozača motocikala) i sedam putnika u osobnim automobilima.
Vozači koji su vozilima upravljali pod utjecajem alkohola prouzročili su 127 prometne nesreće, od čega prometnu nesreću s poginulom osobom, 49 nesreća s ozlijeđenim osobama i 77 nesreća s materijalnom štetom. U ovim prometnim nesrećama jedna je osoba smrtno stradala, dok je osam osoba teško i 45 osobe lakše ozlijeđene.
Tijekom 2012. g. policijski službenici su sankcionirali 915 vozača poradi upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola.
Vozači mopeda i motocikala sudjelovali su u29 prometnih nesreća, od čega u dvije nesreće s poginulim osobama, 24 nesreće s ozlijeđenim osobama i tri nesreće s materijalnom štetom.
U ovim nesrećama stradalo je 25 vozača mopeda i motocikala, te dva putnika na motociklu, od čega je jedan vozač motocikla smrtno stradao, jedan vozač mopeda i sedam vozača motocikla je teško ozlijeđeno, dok je devet vozača mopeda, sedam vozača motocikala i dva putnika na motociklu lakše ozlijeđeno.
Najčešće vrste prometnih nesreća u kojima su sudjelovali vozači mopeda i motocikala bile su bočni sudar (10), slijetanje vozila sa ceste (7), nalet na motociklistu (4) i sudar vozila iz suprotnih smjerova (4). Do nesreća je najčešće došlo uslijed oduzimanja prednosti prolaska (9), neprilagođene brzine (8), nepropisnog skretanja (3) i nepropisnog pretjecanja (3).
Od 29 vozača mopeda i motocikala zaštitnu kacigu nisu koristila tri vozača mopeda i tri vozača motocikala, od kojih je jedan vozač motocikla smrtno stradao (imao je nepričvršćenu zaštitnu kacigu), jedan vozač motocikla je teško ozlijeđen, dok su tri vozača mopeda i jedan vozač motocikla lakše ozlijeđeni.
Na sankcioniranje prekršaja vozača mopeda i motocikala bile su usmjerene 353 aktivnosti.
Vozači bicikala sudjelovali su u 31 prometnoj nesreći,od čega u dvije nesreće sa poginulim osobama i 26 nesreća s ozlijeđenim osobama. U ovim nesrećama stradalo je 28 vozača bicikala, od čega su dva vozača smrtno stradala, devet vozača teško je ozlijeđeno, dok je 17 vozača lakše ozlijeđeno.
Najčešće vrste nesreća u kojima su sudjelovali vozači bicikala bile su bočni sudar (7) i nalet na biciklistu (14), a najčešće okolnosti koje su dovele do ovih nesreća bile su neprilagođena brzina (9) i oduzimanje prednosti prolaska (7).
Tijekom 2012. g. policijski službenici utvrdili su 572 prekršaja vozača bicikala.
Kako se, unatoč dosadašnjim mjerama koje je Policijska uprava poduzela, stanje sigurnosti vezano uz sudjelovanje vozača pod utjecajem alkohola u prometnim nesrećama, te stradavanje vozača mopeda, motocikala i bicikala nije poboljšalo, od 14. do 19. kolovoza 2012. godine na području Policijske uprave provesti će se pojačani nadzor alkoholiziranosti vozača, te vozača mopeda, motocikala i bicikala. U sklopu pojačanog nadzora Policijske postaje provoditi će lokalne akcije.
Prilikom provođenja pojačanog nadzora, posebna pozornost biti će posvećena mladim vozačima, koji sukladno članku 199. Zakona o sigurnosti prometa na cestama ne smiju upravljati vozilima i ako imaju manje od 0,50 g/kg alkohola u organizmu.
Prilikom nadzora vozača mopeda i motocikala posebnu pozornost posvetiti posjedovanju važeće vozačke dozvole odgovarajuće kategorije, upravljanju ovim vozilima za vrijeme trajanja izrečene zaštitne mjere zabrane upravljanja vozilima AM, A1, A2 i A kategorije, alkoholiziranosti vozača, poštivanju ograničenja brzina kretanja, tehničkoj ispravnosti vozila i pravilnom korištenju zaštitne kacige.