"Nisi sam" - Edukativno predavanje učenicima u Đurđevcu

Slika PU_KK/Vijesti/2013/01/đurđevac.30.1.3.300.gif

Foto: Pu koprivničko-križevačka 

U srijedu, 30. siječnja, u OŠ “Grgura Karlovčana” u Đurđevcu održano je edukativno predavanje u sklopu projekta “Nisi sam”. Edukativno predavanje održano je za učenike 5. d razreda, na kojem je bio prisutan 21 učenik.

Predavanje su održali policijski službenici Policijske postaje Đurđevac. Predavanje je vršeno u dva dijela. Prvi dio predavanja odnosio se na nasilje među djecom i mladima  te vršnjačko nasilje, koji su oblici nasilja. Odnosno da postoji fizičko, psihičko, ekonomsko i nasilje putem modernih elektroničkih medija. 

Sa učenicima se razgovaralo o različitim modalitetima nasilja, posljedicama, što učiniti ako se nasilje događa te kome se obratiti (učenicima su prikazana dva kraća video uradka na temu vršnjačkog nasilja, te neki primjeri iz prakse).

Isto tako učenici su upoznati sa ekonomskim nasiljem, tj. iznuđivanjem novca ili drugih vrijednih stvari uz prijetnje od strane jačeg djeteta prema slabijem ili skupine djece prema jednom djetetu i o posljedicama takvog ponašanja. 

Prilikom predavanja govorilo se općenito o nasilju (spomenut primjer Luke Ritza) te su upoznati s sudbinom Luke Ritza i pušten je spot grupe Adastra Surovi grade, nakon čega se izvukao zaključak prvog dijela predavanja o nasilju i provođenja samog projekta “Nisi sam”.

Skrenuta je pozornost da za nasilje nema opravdanja i da to mora prestati i da nitko nije kriv ako je žrtva nasilja.

U drugom dijelu predavanja sa učenicima se razgovaralo o Internetu, opasnostima i prednostima koje postoje kroz korištenje društvenih mreža, o osobnim podacima te o mogućnostima zlouporabe istih, kako da se ponašaju u virtualnom svijetu, pravila koja vrijede u životu vrijede i moraju se poštivati u virtualnom svijetu. 

Tijekom predavanja razgovaralo se sa djecom o najpopularnijoj društvenoj mreži “Facebooku”, kako se zaštiti kroz sigurnosne postavke i lozinke, da ne prihvaćaju zahtjeve za prijateljstvom od nepoznatih osoba. (prikazan im je kraći video uradak na temu Facebooka i prijateljstva na istom), skrenuta im je pozornost na opasnosti koje vrebaju u virtualnom svijetu – internetu.

U sklopu navedenog predavanja prikazan je kraći video uradak Lana – dan sigurnijeg Interneta, nakon čega se razgovaralo o broju “prijatelja” na Facebooku i eventualnim predatorima koji vrebaju iz velikog broja prijatelja na društvenim mrežama.

Nadalje prikazan je kratki video uradak “Danger internet” u kojem je prikazana opasnost od nepoznatih prijatelja iz virtualnog svijeta, odnosno slanje svojih fotgrafija putem interneta i to “prijateljima” iz čijih profila se kriju nepoznate osobe. 

Učenicima je prikazan video uradak koji upućuje na ovisnost o igranju video igara putem modernih elektroničkih tehnologija, skrenuta im je pozornost na to koliko vremena provode na Internetu, odnosno da svoje slobodno vrijeme provedu u igri, na svježem zraku, sa prijateljima. 

Učenicima je skrenuta pozornost na nasilne igre i da postoje djeca koja su igrajući nasilne igre poistovjetila se sa virtualnim svijetom video igre, postala nasilna prema svojim vršnjacima ili mlađim osobama. Ponekad počinila i neka kaznena djela, a samo zato što su previše bila za računalom i bez kontrole od strane roditelja.



Stranica