Obilježen Međunarodni dan ljudskih prava u sklopu preventivne akcije "Zajedno"

Slika PU_KK/Vijesti/2014/12/Trgovanje.6.jpg

Foto: Pu koprivničko-križevačka 

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava, a u sklopu preventivne akcije „Zajedno“, policijski službenici Policijske uprave u suradnji s Udrugom žena „Hera“ Križevci, u srijedu, 10. prosinca održali su dvije radionice za 40 učenica 2. i 3. razreda Obrtničke škole u Koprivnici. 

Preventivna akcija „Zajedno“ provodi se s ciljem senzibiliziranja cjelokupne javnosti na problem Trgovanja ljudima. U uvodnom dijelu se kroz radionice, nastojalo objasniti tko su počinitelji trgovanja ljudima i tko bi bile žrtve. Prisutan je „mit“ da su počinitelji  žrtvama nepoznate osobe.

S učenicama se proradio pojam Trgovanja ljudima koji predstavlja vrbovanje, kupnju, prodaju, predaju, prijevoz, poticanje ili posredovanje u kupnji, prodaji ili predaji, pružanje utočišta i prihvat osoba, uporabu sile, prijetnju uporabom sile ili drugim oblicima prinude, otmice, prijevare, zlouporabe položaja ili ovlasti da bi se došlo do pristanka osobe koja ima kontrolu nad drugom osobom, u svrhu iskorištavanja koje minimalno uključuje korištenje osoba u prostituciji ili druge oblike seksualnog iskorištavanja, prisilan rad ili usluge, ropstvo, postupke slične ropstvu, trgovanje organima i drugo.

Ljudima se trguje s ciljem iskorištavanja za prisilni rad, prisilne brakove, prostituciju, pornografiju, lažna usvajanja djece, prosjačenje, trgovinu ljudskim organima. 

Trgovanje ljudima predstavlja težak oblik kršenja ljudskih prava: slobode i dostojanstva, slobode kretanja, prava na odlučivanje i izbor, jednakost među ljudima, prava na život, rad i obrazovanje, prava na zdravlje. 

Nakon definiranja pojma učenicama je u okviru kampanje „Dvije djevojčice“ prikazan animirani film koji prati život dviju djevojčica: od snova o budućnosti kao djece do prevare od strane osoba kojima su vjerovale i koji su ih uveli u lanac prostitucije. 

Kroz primjere oglasa, učenice se upozorilo da budu oprezne kod traženja zaposlenja. Da sumnju u trgovanje ljudima uvijek mogu pobuditi ponuđeni uvjeti koji su daleko iznad uobičajenih za isti tip posla ili postoje razlike u kontakt podacima u ponudi i na web stranici poduzeća koju ponuđač predstavlja ili se vizualni identitet ponude razlikuje od vizualnog identiteta navodnog poslodavca ili na mrežnim stranicama navodnog poslodavca nije oglašena pozicija koja se nudi.

„Posrednici“ iz Hrvatske nude posredovanje pri zapošljavanju u inozemstvu, te često traže manje novčane iznose koje opravdavaju potrebom ishođenja radne dozvole, liječničkog uvjerenja, osiguranja ili slično. 

Uvijek je bitno dobro se raspitati i prikupiti sve važne informacije glede poslodavaca, prema mogućnostima obaviti razgovor s istim vezano uz uvjete zapošljavanja, zarade, plaćanja doprinosa, obavezno zatražiti primjerak i objašnjenje ugovora o zapošljavanju, nikada ne davati svoje osobne dokumente nekome radi rješavanja administrativnih pitanja (i napraviti preslike istih).

Istaknuto je da samo ovlaštene osobe/poslovni subjekti mogu legalno posredovati pri zapošljavanju, a popis ovlaštenih posrednika može se pronaći na stranicama Ministarstva rada i mirovinskog sustava:http://www.mrms.hr/wp-content/uploads/2014/03/popis-posrednika-13032014.pdf

Učenicama su podijeljene brošure Udruge „Hera“ i informativni letak „Trgovanje ljudima“ u kojem se nalaze i brojevi telefona institucija kojima se mogu obratiti za pomoć.



Stranica