- Objavljeno: 21.01.2025.
Održane edukacije o sigurnosti i zaštiti djece na internetu
Policijski službenici održali više edukacija u sklopu preventivnih projekata
Foto: Pu koprivničko-križevačkaPolicijski službenici Policijske uprave koprivničko-križevačke, u sklopu preventivnih projekata „Zajedno protiv govora mržnje“, „Živim život bez nasilja“ i „Sigurnost i zaštita djece na internetu i društvenim mrežama“, koji za cilj imaju senzibiliziranje učenika i njihovih roditelja, profesora i stručnih suradnika o rizicima i opasnostima te odgovornom korištenju informacijsko-komunikacijske tehnologije, održali su predavanje na roditeljskom sastanku učenika osmih razreda u Osnovnoj školi „Braće Radić“ u Koprivnici, a sastanku se odazvalo oko 60-ak roditelja.
Nadalje, na istu temu u Osnovnoj školi „Prof. Blaž Mađer“ u Novigradu Podravskom i Osnovnoj školi Đurđevac te područnim školama Mičetinac, Budrovac, Čepelovac i Sirova Katalena održana su predavanja u kojima je sudjelovalo više od 200 učenika.
Sve brži razvoj tehnologija i veća rasprostranjenost računala, prisiljavaju roditelje da se suoče sa činjenicom kako njihova djeca o računalima i svijetu interneta znaju puno više od njih. Osim za izradu zadaća, zabavu i istraživanje, djeca i maloljetnici računala svakodnevno koriste i za komunikaciju putem društvenih mreža. Društvene mreže mogu biti vrlo korisne i zabavne, no da takve i ostanu potrebno se educirati o pravilima njihovog korištenja, uz dodatni oprez jer nisu svi korisnici društvenih mreža dobronamjerni.
Stoga je tijekom predavanja naglasak stavljen na sigurnost djece i mladih na internetu, na sve češća pojavljivanja lažnih profila, česta vršnjačka vrijeđanja i omalovažavanja putem društvenih mreža, opasnost od zlouporabe objavljenih osobnih podataka na internetu i društvenim mrežama, te su prisutni upoznati na koje se načine od navedenih opasnosti zaštititi. Također, policijski službenici osvrnuli su se i na probleme današnjega vremena, a to je nedovoljna komunikacija između djece i roditelja. Kao jedan od razloga otuđenosti navedena je digitalizacija, koja sve više ulazi u sve pore života, a obitelji svakodnevni razgovor često zamjenjuju aktivnostima na pametnim telefonima, računalima, igranjem računalnih igrica, pregledavanjem internet stranica i slično.
Budući da djeca i mladi provode puno vremena na internetu, za očekivati je da će problemi kod neodgovornog korištenja interneta biti izraženiji, stoga je važno da djeca i mladi, ali i roditelji usvoje određena pravila ponašanja kako bi svi zajedno bili sigurniji.
Savjeti o sigurnosti i zaštiti djece i mladih na internetu