Savjeti za sigurno putovanje tijekom ljetnih mjeseci

Slika /ikone/Stop policija1.jpg

Korisni savjeti prilikom putovanja u ljetnim mjesecima

Foto: Ilustracija

Svake godine dolaskom ljetnih mjeseci, povećava se broj vozila na našim prometnicima, posebice zbog dolaska stranih turista i odlaska građana na godišnje odmore, a samim time povećava se i opasnost od događanja prometnih nesreća.
 
Ljetne vrućine i sparine, dodatno doprinose nepovoljnom stanju jer vozači i sudionici u prometu postaju opušteniji, ponekad nervozniji i ne mogu se dovoljno koncentrirati na prometnu situaciju, dok se kod nekih vozača javljaju i zdravstveni problemi uzrokovani vremenom (glavobolja, mučnina).
 
Prije odlaska na godišnji odmor, savjetujemo da građani provjere ispravnost svojeg vozila, a posebice stanje kočionog sustava, signalizaciju, stanje guma i tlak u istima, posjedovanje odgovarajuće opreme, razinu ulja i dr.  Pravovremeno se informirati o stanju na cestama (mogućnost kolone vozila i privremene regulacije prometa) i predstojećim vremenskim prilikama. U vozilu pravilno rasporedite prtljagu, a ukoliko se vozilom prevoze i bicikli, smjestite ih na za to predviđene nosače.
 
Tijekom putovanja, ukoliko osjetite umor ili bolove u vratu, rukama ili ramenima zbog dugotrajnog sjedenja u vozilu ili upravljanja vozilom, zaustavite vozilo na pogodnom mjestu odnosno odmorištu ili parkirališnom prostoru, te kratko prošećite i okrijepite se. Ukoliko se osjećate pospano, zamijenite se s drugim suputnikom ili se zaustavite kako biste odspavali. 
 
Ukoliko putujete s malom djecom, iste pravilno smjestite u autosjedalicu, a veća djeca obavezno moraju koristiti sigurnosni pojas. Dodatno im osigurajte zaštitu od sunca i vrućine stavljanjem sjenila na prozore, te ih tijekom odmora nikako ne ostavljajte same u vozilima.  Tijekom vožnje, djeca postanu nemirna, te postoji mogućnost da otkopčaju sigurnosni pojas ili pojas autosjedalice, čime mogu odvratiti pažnju vozača od prometne situacije. U tom slučaju zaustavite vozilo, te nakon odmora nastavite putovanje. 
Na vidljivom i lako dostupnom mjestu držite trokut, reflektirajući prsluk i pribor za prvu pomoć, koji će vam dobro doći u slučaju nenadanog kvara ili prometne nesreće.
 
Klimatizacijski uređaj održat će ugodnu temperaturu u vozilu, te je isti potrebno pravilno koristiti. Ukoliko su vanjske temperature vrlo visoke, u vozilu je preporučena temperatura oko 25 °C. Isti je potrebno isključiti prije završetka putovanja, odnosno svaki put kad izlazite iz vozila, kako biste se postepeno priviknuli na vanjsku temperaturu. Prevelika razlika u vanjskoj i unutarnjoj temperaturi vozila, za posljedicu može imati šok i zastoj srca.
 
Na odmor uvijek krećite odmorni, ne konzumirajte alkoholna pića i lijekove koji utječu na vaše vozačke sposobnosti. Brzinu kretanja vozila prilagodite stanju i uvjetima na cesti, te poštujte ograničenja brzine kretanja. Prilikom vožnje držite dovoljan razmak između svojeg vozila i vozila koje se kreće ispred vas. Prilikom pretjecanja držite dovoljan razmak od vozila kojeg pretječete, te ne ulazite u rizične situacije.
 
Ističemo da su svi putnici u vozilu, kao i vozač, u obvezi koristiti sigurnosni pojas. Ukoliko se tijekom vožnje morate javiti na mobitel, koristite tzv. „hands free“ uređaj ili se zaustavite na pogodnom mjestu i obavite razgovor. Uvijek se pridržavajte prometnih znakova i pravila kojima se regulira pravo prednosti prolaska kroz raskrižja. O svakoj radnji vozilom (skretanje, pretjecanje i dr.) potrebno je pravovremeno obavijestiti ostale sudionike u prometu. 
Tijekom putovanja, pozornost je potrebno posvetiti vozačima bicikala, pješacima, te vozačima mopeda i motocikala. Apeliramo na putnike da ne ometaju vozača u vožnji.
 
Siguran odlazak na odredište i povratak kućama, želi vam Policijska uprava koprivničko-križevačka.
 
 
 

Pisane vijesti | Promet i vozila