Tjedna informacija za 30. srpnja do 5. kolovoza 2018.g.

Slika PU_KK/Vijesti/VoziloHauba.JPG

Foto: Ilustracija

STANJE KRIMINALITETA    

U proteklom tjednu zabilježeno je 21 kazneno djelo, od čega šest kaznenih djela općeg kriminaliteta, kazneno djelo gospodarskog kriminaliteta, tri iz kriminaliteta droga, 10 iz organiziranog i kazneno djelo maloljetničke delinkvencije.

Kazneno je prijavljeno osam osoba.

Razriješena su dva kaznena djela općeg kriminaliteta iz ranijeg razdoblja, za koja su prijavljene dvije osobe.

STANJE JAVNOG REDA I MIRA

Zabilježeno je šest prekršaja narušavanja javnog reda i mira, od čega dva drska ponašanja, dvije svađe i vike, prosjačenje i omalovažavanje i vrijeđanje policijskih službenika.

Prekršajno je prijavljeno sedam osoba.

STANJE SIGURNOSTI PROMETA

Zabilježeno je devet prometnih nesreća, od čega dvije nesreće s ozlijeđenim osobama i sedam s materijalnom štetom kao jedinom posljedicom. Teško je ozlijeđen vozač mopeda, a lakše vozač bicikla.

ZAŠTITA OD POŽARA

U proteklom tjednu zabilježen je požar na otvorenom prostoru i požar na prometnom sredstvu. Nije bilo ozlijeđenih osoba, a materijalna šteta cijeni se na 3000 kuna. 

OSTALI DOGAĐAJI

Nisu zatečeni maloljetnici mlađih od 16 godina u noćnom izlasku, suprotno odredbi Obiteljskog zakona o zabrani boravka na javnim mjestima nakon 23 sata bez odgovarajuće pratnje.

 

Dobro je podsjetiti

Kupači oprez!
 
U danima ljetnih vrućina i sparina većina građana traži osvježenje u kupanju na jezerima, rijekama, bazenima, moru, pa moramo biti svjesni da takve vrste osvježenja često skrivaju mnogobrojne opasnosti. Ponajprije je riječ o utapanju, ali vrebaju i brojne druge opasnosti poput slomljene kralježnice, vrata ili noge nakon skakanja u vodu.

Najopasnija područja su: rijeke, jezera, potoci, pa tek onda more. Rijeke su najopasnije jer su protočne, imaju često virove, zatim usjeke, i često mijenjaju svoj tok. Jezera i potoci imaju nagle promjene dubine i temperature.

Šoderice također predstavljaju veliki rizik zbog naglog pada dna i slabe vidljivosti.

U svim slučajevima utapanja najčešći uzrok je precjenjivanje vlastitih mogućnosti uslijed alkoholiziranosti, nakon toga precjenjivanje sposobnosti u plivanju (neplivači), te kronične bolesti.

Savjeti kupačima:

• ne plivajte na udaljenosti većoj od 100 metara od obale, 
• koristite uređene plaže, na kojima postoji spasilačka služba, 
• ne skačite u vodu sa mjesta koja nisu uređena za skakanje ili je skakanje zabranjeno, 
• ne ulazite u vodu pod utjecajem alkohola ili droga, 
• ne plivajte neposredno nakon obroka, 
• ne izlažite se predugo jakom suncu i ne ulazite u hladnu vodu vrući, 
• izbjegavajte plivati sami, 
• djeca nikako ne bi smjela ići na kupanje bez nadzora roditelja ili druge odrasle osobe: - imajte stalni nadzor nad djetetom jer se ono može utopiti i u plitkoj vodi, 
• neplivači ili osobe koje slabije plivaju - obavezno koristite pomagala za plivanje, uz nadzor dobrih plivača, 
• ukoliko u vodi primijetite nekoga u nevolji, odmah pružite ili potražite pomoć  - pozovite pomoć na 112 ili 192.



Pisane vijesti